OSUDNÉ VÝSTRELY – uvedenie knihy medzi čitateľov

Priaznivci literatúry sa zišli v priestoroch Zemplínskej knižnice Gorazda Zvonického v Michalovciach, aby tu spolu s autorom Andrejom Lorincom privítali jeho prozaické knižné dielo Osudné výstrely.

Vo štvrtok 21. júna 2012 po uvítacích vetách riaditeľky Zemplínskej knižnice Gorazda Zvonického PhDr. Aleny Vasiľovej sa ujala slova pracovníčka knižnice Jana Mrázová a podala informácie o Andrejovi Lorincovi a knihe Osudné výstrely. Úryvok z diela, ktorý predniesla Kamila Zamborová, voviedol prítomných do neznámej histórie hradu pri Vinnom, naznačil osudy hlavných postáv.

Knihu slávnostne uviedli medzi čitateľov Mgr. Anton Michalka, zástupca Občianskeho združenia Zemplínsko-užská hradná cesta, a Ing. Michal Boka, CSc., zástupca Spolku sv. Cyrila a Metoda v Michalovciach, keďže sa OZ Zemplínsko-užská hradná cesta a Spolok sv. Cyrila a Metoda podieľali na jej vydaní. Symbolickým posypaním prachu – piesku z Hrádku v lokalite Michaloviec na obal a strany knihy pripomenuli, že naša história je bohatá, o čom svedčí aj toto literárne dielo, ktoré má prinášať dejinné informácie aj budúcim generáciám. Knihu ilustroval PaedDr. Miroslav Capovčák.

Medzi inými sa o slovo prihlásil predseda Spolku sv. Cyrila a Metoda doc. ThDr. Michal Hospodár, PhD. Vyjadril úprimné poďakovanie autorovi a ocenil, že sa v knihe zameriava na našu domácu históriu a dotýka sa viacerých rovín – prelínajú sa hranice minulosti a súčasnosti, náboženského i svetského života, v diele sú vykreslené rôzne morálne stránky postáv a ich konanie… Kniha upevňuje patriotizmus, cit k vlastnému kultúrnemu dedičstvu.

Andrej Lorinc sa poďakoval všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, že jeho spisovateľská práca dostala knižnú podobu. Hovoril o začiatkoch svojho cieľavedomého písania, ktoré mu stále prináša radosť, upokojuje ho, vypĺňa voľný čas, privádza na iné myšlienky. Keďže strácal zrak, naučil sa správny prstoklad písania na písacom stroji či počítači, aby mohol zaznamenávať svoje nápady. Nad historickou témou knihy, ktorá by pramenila v jeho najbližšom okolí rodiska na Dolnom Zemplíne, sa začal zamýšľať preto, že z tejto časti regiónu mu v umeleckej literatúre chýbala.

Na podujatí účinkovala ženská spevácka skupina Mihaľovski ňevesti. Ľudovými piesňami umocnili príjemnú atmosféru celého podujatia, ktoré ukončila autogramiáda a priateľské rozhovory. Kniha Andreja Lorinca Osudné výstrely si určite nájde svojich čitateľov. Aby sme nevedeli len to, čo bolo a je v inej krajine, ale nech vieme, čo sa odohrávalo a čo sa deje v rodnom chotári…

Mgr. Ingrid Lukáčová

sk_SKSlovenčina
de_DEDeutsch sk_SKSlovenčina